Jakość każdego produktu spożywczego jest ściśle związana z jego procesem wytwarzania i warto się temu przyjrzeć.

Skład pokarmów dla niemowląt jest często „ustandaryzowany” i wymaga uzupełnienia innymi składnikami odżywczymi (witaminami, minerałami, aminokwasami, nukleotydami…), by zachować zgodność z obowiązującymi normami. Formuły te mogą mieć zarówno zalety, jak i wady, w zależności od marki. Wybór składników zależy od pozycji producenta, jak również procesu wytwarzania...

 Jakość każdego produktu spożywczego jest ściśle związana z jego procesem wytwarzania i warto się temu przyjrzeć.

Skład pokarmów dla niemowląt jest często „ustandaryzowany” i wymaga uzupełnienia innymi składnikami odżywczymi (witaminami, minerałami, aminokwasami, nukleotydami…), by zachować zgodność z obowiązującymi normami. Formuły te mogą mieć zarówno zalety, jak i wady, w zależności od marki. Wybór składników zależy od pozycji producenta, jak również procesu wytwarzania.

Proces wytwarzania zwykle polega na atomizacji, która zapewnia odpowiednią homogeniczność produktu po ponownym rozrobieniu, ma jednak również pewne wady:

Atomizacja wymaga często użycia formuł zawierających

  • olej palmowy,
  • oleje rafinowane lub modyfikowane,
  •  maltodekstryny oraz pszenicę lub kukurydzę bez specyfikacji,

co może ujemnie wpływać na ostateczną jakość produktu. 

Atomizacja to ciąg technologicznych operacji (frakcjonowanie, obróbka cieplna, zagęszczanie, krystalizacja, suszenie…) mogących mieć wpływ na składniki odżywcze.

Wartość odżywcza zależy w dużej mierze od intensywności obróbki cieplnej, wywołującej zmiany fizyko-chemiczne i zmniejszającej z reguły biodostępność składników odżywczych.

Podczas tworzenia  gamy produktów dla dzieci BEBE MANDORLE zostały wzięte pod uwagę  wszystkie te czynniki oraz ograniczenia ustawowe, jak również aspekty ekologiczne i alergiczne. Są to produkty na bazie częściowego hydrolizatu z białka ryżu z upraw ekologicznych, uzyskiwanego poprzez obróbkę na zimno. Proces ten znacznie różni się od atomizacji, chroni integralność kwasów tłuszczowych i pozwala na użycie olejów wysokiej jakości, z wykluczeniem oleju palmowego. W produktach BEBE MANDORLE można znaleźć olej migdałowy virgin, olej kokosowy i olej rzepakowy.

Coś więcej o tych olejach… Mają sporo zalet!

Olej migdałowy – to źródło soli mineralnych, protein, magnezu oraz witamin z grupy A,E, D, B; poprawia cyrkulacje krwi; poprawia pamięć; bardzo rzadko uczula

Olej kokosowy – w ostatnim czasie bardzo popularny – przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu (LDL) i podwyższenia dobrego (HDL),co za tym idzie obniża ryzyko rozwoju miażdżycy; usprawnia wydzielanie insuliny, a tym samym reguluje poziom cukru we krwi; ma działanie bakteriobójcze, grzybiczobójcze i wirusobójcze (za to odpowiedzialny jest kwas laurynowy wchodzący w skład oleju kokosowego), hamuje rozwój szkodliwych bakterii, które są przyczyną próchnicy i infekcji jamy ustnej; pomaga w walce z grzybicą gdyż zwalcza grzyby z rodziny Candida i posiada wiele, wiele innych zalet. ALE NALEŻY PAMIETAĆ ŻE OLEJ KOKOSOWY ZACHOWUJE WSZYSTKIE TE SWOJE WŁAŚCIWOŚCI TYLKO GDY JEST TŁOCZONY NA ZIMNO!

Olej rzepakowy – dobrze wszystkim znany – jest bogatym źródłem kwasów omega 3, które wspierają funkcjonowanie i rozwój mózgu; zawiera także stosunkowo wysoki poziom witaminy E, K i karotenoidów, prekursorów witaminy A, jest bogatym źródłem steroli roślinnych pomagających utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi ; zawiera polifenole, które charakteryzują się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi.