Jeżyna, zwana również ożyną bądź ostrężyną, posiada wiele dobroczynnych właściwości dla zdrowia dzięki  dużej zawartości biologicznie aktywnych substancji. Owoc ten jest bogaty w witaminy: C, K, z grupy B (B1, B2, PP, B6, B12 i kwas foliowy), prowitaminę A, a także jest najbogatszym źródłem witaminy „życia i młodości” - witaminy E - zawiera jej najwięcej ze wszystkich owoców! Nie bez powodu jeżyny odgrywają znaczącą rolę w zdrowiu dziecka...

Jeżyna dostarcza nam również cennych minerałów: wapń, magnez, potas, miedź i żelazo. Znajdziemy w niej  również: bardzo duże ilości błonnika , pektyny, garbniki, fito estrogeny oraz kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy, winny, salicylowy).

Nie bez powodu jeżyny odgrywają znaczącą rolę w zdrowiu dziecka. Właściwości zdrowotne jeżyn doceniane są od dawna, dlatego warto zadbać, by owoce znalazły się w menu dziecka. Cenne składniki odżywcze zawarte w jeżynach pozytywnie wpływają na prawidłowy rozwój dziecka. Przede wszystkim zapobiegają chorobom nowotworowym, obniżając ryzyko zachorowania na raka w przyszłości. Owoce jeżyn posiadają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, uspokajające i moczopędne. Polecane dla dzieci borykającymi się z dolegliwościami takimi jak anemia, zaburzenia nerwowe, choroby nerek, niestrawność, biegunki, problemy ze wzrokiem i układem pokarmowym.

 

wapń zawarty w jeżynach stymuluje odbudowę kośćca i wzmacnia szkliwo,
witamina A chroni wzrok,

magnez i potas reguluje ciśnienie krwi.

Soki i przeciery z jeżyn można wprowadzić do diety niemowlaka już po 5 miesiącu życia. Najważniejsze, by owoce pochodziły z wiadomego źródła, najlepiej z ekologicznej uprawy lub przydomowego ogródka. Jeżeli dziecko nie miało wcześniej symptomów alergii pokarmowej ryzyko alergii jest znikome. Niemowlęta, które do 6 miesiąca karmione były tylko i włącznie piersią nie powinny dostawać jeżyn do około 9 miesiąca życia. Jeżyny powinny znaleźć się również w diecie kobiety karmiącej i kobiet ciężarnych.

Spróbujcie naszego BIO Napóju z puree z gruszki, jeżyny z dodatkiem miodu !! Pychota :D